Oskładkowanie dodatku za rozłąkę wypłacanego kierowcom w przewozach międzynarodowych - interpretacja ZUS
Nie podlega oskładkowaniu dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym oraz strawne - do wysokości diet z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (§ 2 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia składkowego). Aktualnie dieta z tytułu krajowej podróży służbowej wynosi 45 zł za dobę podróży (§ 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, Dz. U. z 2023 r. poz. 2190).
Aby skorzystać z wyłączenia przewidzianego wskazanym powyżej przepisem, konieczne jest przeniesienie pracownika poza miejsce wykonywania przez niego pracy, które oznaczone jest w zawartej z nim umowie o pracę. Jak wyjaśnił ZUS w interpretacji indywidualnej z 15 stycznia 2024 r. (znak DI/200000/43/4/2024): "(...) Przeniesienie to, które zwyczajowo następuje w ramach porozumienia pracownika z pracodawcą, musi mieć charakter tymczasowy (czasowy). (...) Nie dotyczy to przypadku, gdy płatnik przeniósł czasowo pracownika do pracy poza stałym miejscem pracy, ale w miejscu jego zamieszkania. (...)".
W interpretacji indywidualnej z 10 stycznia 2025 r. (znak DI/200000/43/1155/2024), ZUS Oddział w Lublinie zajął stanowisko w sprawie oskładkowania dodatku za rozłąkę wypłacanego pracownikom - kierowcom w transporcie międzynarodowym, czasowo przeniesionym do pracy na terenie krajów UE, a także do krajów poza UE, w celu realizacji umów zawartych przez przedsiębiorcę z kontrahentami.
Jak w niej czytamy: "(...) Ww. przepis (§ 2 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia składkowego - przyp. red.) nie ma zastosowania do kierowców, gdyż nie są oni pracownikami czasowo przeniesionymi. Takie czasowe oddelegowanie pracownika poza stałe miejsce pracy wiąże się z rozłąką z rodziną i aby zrekompensować pracownikowi te niedogodności wypłacany jest dodatek za rozłąkę. Świadczenie to z założenia stanowi rodzaj zadośćuczynienia za czas, jaki zatrudniony musi spędzić z dala od bliskich. Podróż oraz wykonywanie pracy w różnych miejscach, a także wynikająca z tego faktu rozłąka z rodziną, nie stanowi w przypadku kierowców zjawiska wyjątkowego, lecz jest normalnym wykonywaniem obowiązków pracowniczych, zwłaszcza w przypadku przewozów międzynarodowych. (...)".