Uchwała wspólników spółki z o.o. w sprawie rezygnacji ze sporządzania sprawozdania z działalności
Spółka z o.o. co roku sporządza wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym sprawozdanie z działalności. Sprawozdanie finansowe sporządzane jest według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Spółka spełnia kryteria określone dla jednostek małych i chciałaby odstąpić od sporządzania sprawozdania z działalności. Jaką uchwałę należy podjąć w tym zakresie? Jaka powinna być treść tej uchwały?
Jeśli spółka z o.o. zamierza skorzystać z uproszczenia przewidzianego dla jednostki małej tylko w zakresie odstąpienia od sporządzania sprawozdania z działalności spółki, to uchwała wspólników powinna dotyczyć niesporządzania tego sprawozdania. |
Do przygotowania sprawozdania z działalności wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym zobowiązane są jednostki wskazane w art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Należą do nich m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka będąca jednostką małą w świetle ustawy o rachunkowości może - przy spełnieniu określonych warunków - nie sporządzać sprawozdania z działalności. W świetle bowiem art. 49 ust. 5 ustawy o rachunkowości jednostka mała, która ma obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności, może nie sporządzać tego sprawozdania, pod warunkiem, że w informacji dodatkowej przedstawi informacje dotyczące nabycia udziałów własnych, a dokładnie informacje o:
a) przyczynie nabycia udziałów własnych dokonanego w roku obrotowym,
b) liczbie i wartości nominalnej nabytych oraz zbytych w roku obrotowym udziałów, a w przypadku braku wartości nominalnej - ich wartości księgowej, jak też części kapitału podstawowego, którą te udziały reprezentują,
c) w przypadku nabycia lub zbycia odpłatnego - równowartości tych udziałów,
d) liczbie i wartości nominalnej wszystkich udziałów nabytych i zatrzymanych, a w razie braku wartości nominalnej - wartości księgowej, jak również części kapitału podstawowego, którą te udziały reprezentują.
Przypomnijmy, że na podstawie art. 3 ust. 1c pkt 1 ustawy o rachunkowości jednostką małą może być spółka z o.o., jeżeli w roku obrotowym, za który sporządziła sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, nie przekroczyła co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
a) 25.500.000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
b) 51.000.000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
c) 50 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.
Przy czym warunkiem koniecznym dla uznania jednostki za małą jest podjęcie przez organ zatwierdzający spółki decyzji o stosowaniu uproszczeń dla jednostek małych przy sporządzaniu sprawozdania finansowego. W przypadku jednostki małej uproszczenia te zostały wymienione w art. 3 ust. 1c ustawy o rachunkowości i dotyczą:
- sporządzania bilansu według załącznika nr 5 (por. art. 46 ust. 5 pkt 5 ww. ustawy),
- sporządzania rachunku zysków i strat według załącznika nr 5 (por. art. 47 ust. 4 pkt 5 ww. ustawy),
- sporządzania informacji dodatkowej według załącznika nr 5 (por. art. 48 ust. 4 ww. ustawy),
- niesporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym (por. art. 48a ust. 4 ww. ustawy),
- niesporządzania rachunku przepływów pieniężnych (por. art. 48b ust. 5 ww. ustawy),
- niesporządzania sprawozdania z działalności (por. art. 49 ust. 5 ww. ustawy).
Należy pamiętać, że jednostką małą w rozumieniu ustawy o rachunkowości jest również jednostka, która za poprzedni rok obrotowy sporządziła sprawozdanie finansowe z zastosowaniem uproszczeń oraz w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe, albo w roku poprzedzającym ten rok obrotowy przekroczyła dwie z wymienionych w art. 3 ust. 1c pkt 1 wielkości (por. art. 3 ust. 1d ustawy o rachunkowości).
W przypadku przedstawionym w pytaniu spółka z o.o. zamierza skorzystać tylko z jednego uproszczenia, tj. odstąpienia od sporządzania sprawozdania z działalności. W związku z tym podejmowana przez wspólników uchwała może dotyczyć tylko rezygnacji ze sporządzania sprawozdania z działalności. Choć przepisy nie precyzują daty podjęcia takiej uchwały w sprawie uproszczeń, to należy podjąć ją odpowiednio wcześniej, tj. najpóźniej przed sporządzeniem sprawozdania z działalności za dany rok obrotowy, w którym stosowane jest uproszczenie. W praktyce uchwałę o stosowaniu uproszczeń dla jednostki małej można podejmować co roku albo bezterminowo ze wskazaniem stosowania uproszczenia do czasu, gdy spełnione są przez jednostkę kryteria określone w ustawie o rachunkowości.
Przykładową uchwałę wspólników spółki z o.o. będącej jednostką małą o odstąpieniu od sporządzania sprawozdania z działalności prezentujemy poniżej.
Uchwała nr 2/2024 Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników "Alfa" sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Prostej 20 w sprawie odstąpienia od sporządzania sprawozdania z działalności zarządu za 2024 r. § 1 "Alfa" sp. z o.o. spełniająca kryteria dla jednostki małej, określone w art. 3 ust. 1c pkt 1 i ust. 1d ustawy o rachunkowości, korzystając z uproszczenia, o którym mowa w art. 49 ust. 5 ustawy o rachunkowości, rezygnuje ze sporządzenia sprawozdania z działalności spółki za 2024 r. § 2 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. |
|
Protokolant Anna Kowalska |
Przewodniczący Stanisław Malinowski |