Przekwalifikowanie nieruchomości ze środków trwałych do inwestycji wycenianych według cen rynkowych
Spółka jawna posiada nieruchomość (budynek), którą zaliczyła w 2022 r. do środków trwałych. W 2024 r. spółka zamierza przekwalifikować tę nieruchomość do inwestycji. Z polityki rachunkowości spółki wynika, że nieruchomości inwestycyjne wyceniane są według cen rynkowych. Jak zaksięgować przekwalifikowanie budynku do inwestycji?
Dokonując przekwalifikowania środka trwałego (tu: budynku) do nieruchomości inwestycyjnej należy wyksięgować nieruchomość z ewidencji środków trwałych według ceny nabycia oraz wyksięgować dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, a wartość rynkową nieruchomości ująć na koncie przeznaczonym do ewidencji inwestycji w nieruchomości i prawa. Natomiast różnicę pomiędzy wartością rynkową nieruchomości a jej wartością księgową netto należy zaewidencjonować jako pozostałe przychody operacyjne (jeśli wartość bilansowa jest mniejsza od wartości rynkowej nieruchomości) lub jako pozostałe koszty operacyjne (jeśli wartość bilansowa jest większa od wartości rynkowej nieruchomości). |
Decyzję o zaliczeniu nieruchomości do inwestycji podejmuje kierownik jednostki uwzględniając aktualny sposób jej wykorzystania przez jednostkę. Nie ma znaczenia zatem cel, w jakim została dana nieruchomość pierwotnie pozyskana. Na mocy art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości do nieruchomości inwestycyjnych zalicza się te nieruchomości (w tym m.in. budynki), które są posiadane przez jednostkę (nabyte lub wytworzone we własnym zakresie) w celu osiągnięcia bezpośrednich korzyści, np. w postaci wzrostu ich wartości lub uzyskania pożytków, np. z najmu, dzierżawy. Szczegółowe wyjaśnienia w zakresie przekwalifikowania nieruchomości do inwestycji zawiera Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (KSR nr 11). Z pkt 9.25 tego standardu wynika, że jeżeli nieruchomość pierwotnie zakwalifikowana do środków trwałych zostaje przekwalifikowana do inwestycji, wycenianej w cenie rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej, jednostka na dzień przekwalifikowania wycenia nieruchomość w wartości rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej. Różnicę między wartością księgową netto przekwalifikowanej nieruchomości a jej wartością rynkową lub inaczej określoną wartością godziwą, ujmuje się w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych. W przypadku gdy przekwalifikowanie środka trwałego do nieruchomości inwestycyjnej przeprowadzono w trakcie roku obrotowego, wartość nieruchomości wycenionej według ceny rynkowej na dzień przekwalifikowania, należy na dzień bilansowy zaktualizować do wartości rynkowej określonej na ten dzień. Skutki wyceny bilansowej należy odpowiednio odnieść na pozostałe przychody operacyjne lub w pozostałe koszty operacyjne. Trzeba mieć na uwadze, że jeśli nieruchomość przekwalifikowana ze środków trwałych do inwestycji wycenianych w cenie rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej była uprzednio przeszacowana na podstawie odrębnych przepisów (por. art. 32 ust. 5 ustawy o rachunkowości), to kwotę przeszacowania ujętą w kapitale z aktualizacji wyceny przenosi się na kapitał zapasowy lub inny o podobnym charakterze (por. pkt 9.26 KSR nr 11).
Ewidencja księgowa przekwalifikowania środka trwałego do nieruchomości inwestycyjnej wycenianej według ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej 1. PK - przekwalifikowanie środka trwałego do nieruchomości inwestycyjnej: a) ujęcie nieruchomości inwestycyjnej według wartości rynkowej: Wn konto 04 "Inwestycje w nieruchomości i prawa", b) wyksięgowanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych według ceny nabycia: Ma konto 01 "Środki trwałe", c) wyksięgowanie dotychczasowych odpisów umorzeniowych: Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych", d) różnica pomiędzy wartością rynkową nieruchomości a jej wartością księgową netto:
|