Obowiązek sporządzania dodatkowych elementów sprawozdania finansowego - odpowiedź Min. Fin. na pytanie naszego Wydawnictwa
Po nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1863) nowe brzmienie otrzymał art. 45 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Z przepisu tego wynika, że z obowiązku sporządzenia zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych zwolnione są jednostki mikro, jednostki małe, organizacje non profit, o których mowa w art. 80 ust. 4 ustawy o rachunkowości, oraz niepodlegające obowiązkowi badania sprawozdania finansowego jednostki sektora finansów publicznych.
Wśród naszych Czytelników pojawiają się w związku z tym wątpliwości, czy np. spółka z o.o., która rozpoczęła działalność w 2024 r. i w roku tym przekracza progi dla jednostki mikro i małej, musi sporządzić zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym i rachunek przepływów pieniężnych, mimo że jej sprawozdanie za ten rok nie podlega obowiązkowi badania w myśl art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości? Czy taka jednostka niebędąca jednostką mikro i małą w roku likwidacji działalności będzie musiała sporządzić zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym i rachunek przepływów pieniężnych, mimo że jej sprawozdanie nie będzie podlegało obowiązkowi badania w myśl art. 64 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy? Z prośbą o wyjaśnienie ww. kwestii zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów.
W piśmie z 6 lutego 2025 r., będącym odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa, resort finansów wskazał, iż:
"(...) w myśl art. 45 ust. 3, w powiązaniu z art. 45 ust. 2 ustawy o rachunkowości (dalej uor) sprawozdanie finansowe wymienionych w tym przepisie jednostek obejmuje poza bilansem, rachunkiem zysków i strat oraz informacją dodatkową zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych. Przepis ten stosuje się do jednostek innych niż jednostka mikro, jednostka mała, czy też jednostka, o której mowa w art. 80 ust. 4 uor. Ponadto ma on zastosowanie do jednostki sektora finansów publicznych, która w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniła co najmniej dwa warunki, o których mowa w art. 64 ust. 1 pkt 4 uor oraz alternatywnej spółki inwestycyjnej.
Oznacza to, że podana w przykładzie spółka z o.o., która przekroczyła progi dla jednostki mikro i jednostki małej w roku, w którym rozpoczęła działalność, w sprawozdaniu finansowym za ten rok obok bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej sporządzi dodatkowo zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.
Ww. brzmienie przepisu art. 45 ust. 3 uor nadane ustawą z 6 grudnia 2024 roku o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (...) ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2023 r. (art. 14 ust. 3 tej ustawy) - w związku z tym ww. sp. z o.o., która rozpoczęła działalność w 2024 roku, będzie stosowała do swojego sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2024 znowelizowane regulacje określone w art. 45 ust. 3 uor.
Analogiczny obowiązek sporządzenia ww. dwóch dodatkowych elementów sprawozdania finansowego (zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych) będzie dotyczył spółki z o.o. niebędącej jednostką mikro i jednostką małą w roku likwidacji jej działalności.
A zatem wymóg sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych, za wyjątkiem jednostek sektora finansów publicznych, nie jest obecnie powiązany z obowiązkiem poddania badaniu sprawozdania finansowego".