Zwolnienie z obowiązku sporządzania sprawozdania z działalności
Zwolnienie z obowiązku sporządzania sprawozdania z działalności dedykowane jest jednostkom mikro, w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1a ustawy o rachunkowości, oraz jednostkom małym, w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1b ww. ustawy. Należy zauważyć, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2025 r., a odnoszącym się w omawianym kontekście już do sprawozdawczości rocznej za rok obrotowy 2024, status jednostki mikro albo małej nabywa się z mocy samej ustawy, jeśli nie zostaną przekroczone limity wskazane w przywołanych wyżej przepisach ustawy o rachunkowości. Kierownik jednostki (zarząd) musi mieć nadal umocowanie w uchwale organu właścicielskiego do odstąpienia od sporządzania sprawozdania z działalności, tak jak to było przed ostatnią nowelizacją ustawy o rachunkowości - konieczność taką przewiduje bowiem wprost art. 49c znowelizowanej ustawy. Analogicznie jest w przypadku, gdyby kierownictwo chciało sporządzić bilans, rachunek zysków i strat lub informację dodatkową według uproszczonych wariantów jak dla jednostki mikro albo małej - wymaga to również stosownych uchwał organu właścicielskiego (por. art. 49c ustawy o rachunkowości).
Uwaga: Jeżeli kierownik jednostki mikro lub małej zamierza odstąpić od sporządzania sprawozdania z działalności, to musi pamiętać o konieczności włączenia do sprawozdania finansowego (w części opisowej) informacji o nabyciu udziałów własnych, o której mowa w art. 49 ust. 2 pkt 5 ustawy o rachunkowości. Należy to uczynić także wówczas, gdy zdarzenia związane z nabyciem udziałów (akcji) własnych nie wystąpiły, zamieszczając stosowną o tym informację.
Zwolnienie z obowiązku sporządzania sprawozdania z działalności celowe jest rozważyć w szczególności w tych mikro i małych spółkach, w których członkami zarządu są sami wspólnicy. Jeśli grono udziałowców jest szersze i nie wszyscy są zaangażowani w działalność spółki, warto przemyśleć zasadność odstąpienia od sporządzania tego sprawozdania, gdyż może ono być źródłem informacji o spółce dla tych wspólników, którzy na co dzień nie są zaangażowani w prowadzenie jej spraw - będzie to wówczas dla nich dodatkowe źródło wiedzy o spółce, w której uczestniczą. Miejmy także na uwadze, że sprawozdania z działalności mogą być także źródłem informacji dla otoczenia gospodarczego, a więc w pewnych przypadkach nie należy pochopnie rezygnować z ich sporządzenia tylko dlatego, że "łapiemy się" na status np. jednostki małej. Informacjami tam zawartymi mogą być zainteresowani np. potencjalni kontrahenci, podmioty udzielające finansowania, grantodawcy, potencjalni inwestorzy, franczyzodawcy i inni interesariusze. W tym kontekście dobrze przygotowane sprawozdanie z działalności będzie dla jednostki istotnym elementem jej PR (public relations).