Zakup składnika majątku trwałego sfinansowany kredytem ratalnym udzielonym przez bank
Jesteśmy niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej (spółką z o.o.). W grudniu 2024 r. zakupiliśmy aparat USG za ponad 200.000 zł. Płatność rozłożona jest na 24 raty płatne od stycznia 2025 r. W umowie sprzedaży jest klauzula, że aparat USG pozostaje własnością sprzedawcy do uiszczenia ostatniej raty. Otrzymaliśmy od sprzedawcy fakturę na całą kwotę. Od stycznia 2025 r. dokonujemy płatności rat na konto banku, który udzielił kredytu ratalnego na ten zakup (zakup na raty 0%). Fakturę zakupu ujęto na koncie 30, a następnie odniesiono na środki trwałe i chcielibyśmy dokonywać tylko amortyzacji bilansowej. Czy to właściwe działanie? Jak zaksięgować powyższe operacje?
Jeżeli doszło do zawarcia umowy zakupu składnika majątku trwałego z zastrzeżeniem prawa własności, to amortyzacja tego składnika zaliczonego do środków trwałych będzie przebiegało dwutorowo. |
Do momentu przeniesienia prawa własności, połączonego z zapłatą ostatniej raty, jednostka nie może dla celów podatkowych uznawać takiego składnika za środek trwały i tym samym naliczać od jego wartości początkowej odpisów amortyzacyjnych. Natomiast dla celów bilansowych jednostka może przyjąć ten składnik majątku na stan środków trwałych w dacie rzeczywistego rozpoczęcia użytkowania i rozpocząć jego amortyzację.
Z pytania wynika jednak, iż zakup aparatu USG sfinansowano kredytem ratalnym udzielonym przez bank. Oznacza to, że wraz z zakupem tego aparatu na raty od sprzedawcy podpisana została jednocześnie umowa z bankiem na kredyt ratalny, do którego teraz jednostka spłaca comiesięczne raty. W takiej sytuacji sprzedawca otrzymał więc już całą należność za sprzedany aparat USG (tyle że od banku), co - w naszej opinii - powinno wiązać się z przeniesieniem prawa własności na pytającą jednostkę. Kwestia ta powinna zostać wyjaśniona ze sprzedawcą. Skutkuje to bowiem możliwością uznania nabytego aparatu USG dla celów podatku dochodowego za środek trwały, a także możliwością naliczania odpisów amortyzacyjnych i ujmowania ich wartości w kosztach podatkowych. Niemniej jednak ewidencja księgowa zakupu środka trwałego finansowanego kredytem ratalnym, udzielonym przez bank lub inną instytucję zajmującą się tego rodzaju działalnością, może przebiegać w sposób przedstawiony na kolejnej stronie.
Ewidencja księgowa zakupu środka trwałego finansowanego kredytem ratalnym 1. FZ - faktura dokumentująca zakup środka trwałego na raty: a) wartość brutto: - Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu", b) VAT podlegający odliczeniu: - Wn konto 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie", 2. OT - przyjęcie środka trwałego do używania: - Wn konto 01 "Środki trwałe", 3. PK - odpisy amortyzacyjne: - Wn konto 40-0 "Amortyzacja" lub konto zespołu 5, 4. PK - kwota udzielonego przez bank kredytu ratalnego (bank przekazał środki pieniężne bezpośrednio sprzedawcy): - Wn konto 24-9 "Pozostałe rozrachunki - inne", 5. WB - zapłata kolejnych rat na konto banku: - Wn konto 13-4 "Kredyty bankowe", |