Opublikowano ustawę wprowadzającą tzw. rentę wdowią
W Dzienniku Ustaw z 16 sierpnia 2024 r., pod poz. 1243, opublikowano ustawę z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawą tą wprowadza się tzw. rentę wdowią, czyli możliwość pobierania łącznie renty rodzinnej oraz innego świadczenia emerytalno-rentowego (np. emerytury). W przypadku zbiegu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych z rentą rodzinną, jedno - wybrane świadczenie - będzie wypłacane w całości, a drugie w docelowej wysokości 25%.
Osoba uprawniona będzie miała prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu w przypadku:
- osiągnięcia (tzw. powszechnego) wieku emerytalnego, tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn,
- pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
- nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Osobie uprawnionej do renty rodzinnej oraz do innego świadczenia emerytalno-rentowego (np. emerytury), co do zasady, będzie się wypłacało, zależnie od jej wyboru:
- przysługującą rentę rodzinną oraz docelowo 25% świadczenia emerytalno-rentowego (np. emerytury) albo
- przysługujące świadczenie emerytalno-rentowe (np. emeryturę) oraz docelowo 25% renty rodzinnej.
Nieco inne zasady będą dotyczyły osób uprawnionych do renty rodzinnej oraz do zbiegu świadczeń, o którym mowa w art. 26 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych; Dz. U. z 2022 r. poz. 2189 (kwestię tę pomijamy).
Prawo do świadczeń w zbiegu i ich wypłaty lub wyłącznie ich wypłaty powstanie nie wcześniej niż od dnia 1 lipca 2025 r.
UWAGA! Drugie (wybrane) świadczenie w wysokości 25% będzie wypłacane dopiero od 1 stycznia 2027 r. W okresie przejściowym, tj. od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r., wysokość drugiego świadczenia będzie wynosiła 15%.
Wysokość sumy świadczeń wypłacanych w zbiegu nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury.
Ustalenie zbiegu świadczeń oraz ich wypłata będą następowały na wniosek osoby uprawnionej (wzór wniosku zostanie opublikowany na stronie podmiotowej ZUS).
Osoby, które będą spełniały warunki do wypłaty ww. świadczeń w zbiegu, będą mogły składać wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń od dnia 1 stycznia 2025 r. W przypadku wniosków złożonych do dnia 30 czerwca 2025 r., prawo do wypłaty świadczeń w tym zbiegu powstanie jednak z dniem 1 lipca 2025 r.
Właściwe organy rentowe i organy emerytalne zobowiązane są do poinformowania osób pobierających świadczenia możliwe do wypłaty w zbiegu z rentą rodzinną o warunkach pobierania świadczeń w zbiegu.
Rada Ministrów dokona w 2028 r. weryfikacji wskaźnika wysokości świadczeń w zbiegu, w celu oceny możliwości i zasadności jego podwyższenia, uwzględniając na tle sytuacji społeczno-gospodarczej kraju sytuację dochodową grup osób uprawnionych na mocy niniejszej ustawy do wypłaty świadczeń w zbiegu.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. (z pewnymi wyjątkami, które weszły w życie z dniem 31 sierpnia 2024 r.).