Ewidencja księgowa ekwiwalentu za używanie odzieży i obuwia roboczego pracownika
Na gruncie ustawy o rachunkowości ekwiwalenty za używanie odzieży i obuwia roboczego pracownika, wypłacane pracownikom zgodnie z przepisami prawa pracy, obciążają koszty działalności operacyjnej jednostki (pracodawcy).
Ekwiwalenty te mogą zostać zaksięgowane na odpowiednim koncie kosztów rodzajowych, np. na koncie 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia" albo na koncie 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe". Ekwiwalent ten może zostać ujęty w księgach rachunkowych jednostki w następujący sposób (na przykładzie jednostki ewidencjonującej koszty działalności operacyjnej na kontach zespołu 4 i 5):
1. Wartość należnego ekwiwalentu:
- Wn konto 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia" albo konto 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe",
- Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami"
i równolegle:
- Wn odpowiednie konto zespołu 5,
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
2. Wypłata ekwiwalentu pracownikowi (np. na podstawie wyciągu bankowego):
- Wn konto 23-4,
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub konto 10 "Kasa".
Dodajmy, że podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR) wynagrodzenia w gotówce i w naturze ujmują w PKPiR w kolumnie 12 "Wynagrodzenie w gotówce i naturze". Tak wynika z objaśnień do tej kolumny (zawartych w ww. rozporządzeniu). Naszym zdaniem, ekwiwalent wypłacony za używanie odzieży i obuwia roboczego nie jest takim wynagrodzeniem, mimo że jest należnością ze stosunku pracy. W związku z tym ww. ekwiwalent zasadne jest ująć w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".